خصوصیات فنی یک پمپ مرغوب و باکیفیت :
۱- سایز هسته مرکزی و نوع مس بکار رفته در آن :
هسته مرکزی نقش بسیار مهمی را در کیفیت ، طول عمر و ایجاد فشار ایفا می کند ، همچنین نوع مس بکار رفته در آن بسیار مهم می باشد. به همین دلیل برخی از تولیدکنندکان برای سود و منفعت بیشتر ، سایز هسته مرکزی را کوچکتر از حد استاندارد تولید میکنند و برخی دیگر مس را با فلزات دیگری مانند آلمینیوم ترکیب می کنند و این عمل باعث کاهش فشار و یا کاهش db آب در پمپ می شود.
۲- قطعات پلاستیکی :
در سری پمپ مخصوصاً ساکشن هایی که فنر روی آن قرار گرفته باید از کیفیت بالایی برخوردار باشند در صورت عدم کیفیت بعد از مدتی باعث کاهش فشار و db آب می گردند .
۳- نوع بلبرینگ :
باید با آزمایش و دستگاه های اندازه گیری تعیین گردد نباید به نام نوشته شده روی آن بسنده کرد چه بسا بلبرینگ هایی که روی آنها اسم کشورهایی مانند ایتالیا و آلمان و برندهای معتبر نوشته شده و به راحتی می توان به کارخانه سازنده با نام و برندهای مختلف را سفارش داد ولی کیفیت آن بسیار پایین می باشد.
آیا میدانید کاهش فشار و db آب ( db : منظور میزان خروجی آب از پمپ می باشد ) چه مشکلاتی به وجود می آورد ؟
کاهش فشار رفته رفته باعث مسدود شدن لایه های ممبران می شود و این امر باعث میشود یک مخزن 10 لیتری که در حالت نرمال در طول 1 الی 1/5 ساعت پر میشود برای پر شدن 1/5 الی 5 ساعت و یا زمان بیشتری نیاز داشته باشد و در پی این عمل فیلترهای مرحله اول و دوم و سوم آب زیادی از خود عبور می دهند و خیلی زود کارایی خود را از دست می دهند علاوه بر این آب زیادی هدر رفته و وارد فاضلاب شده در نهایت میل و رغبت مردم برای خرید دستگاه کاهش می یابد،این روند ممکن است طی یک سال برای یک پمپ نامرغوب اتفاق بیفتد و هزینه های زیادی برای مصرف کننده در بر دارد.
پمپ ها معمولا با فشار بالاتر از حد مجاز برای ممبران ایجاد نمی کنند و آب فقط در صورتی از حد مجاز بالا خواهد رفت که آب قبل از پمپ فشار بالایی داشته باشد.
آزمایش سالم بودن پمپ : زمانی که از سالم بودن ترانس اطمینان پیدا کردید باید آب ورودی پمپ۱۰ الی ۲۰ psi باشد و فشار بعد از پمپ را روی 80 psi تنظیم کنیم 300 cc ظرف مدت 30 ثانیه تولید می گردد.
در تصاویر زیر نمونه سیم پیچ یک پمپ نامرغوب که در سایز کوچک در کنار یک پمپ مرغوب نشان داده شده است

پرسش و پاسخ